Про походження назви НПП «Білобережжя Святослава»




5 років тому, 16 грудня 2009 року Президентом України був підписаний Указ про створення Національного природного парку "Білобережжя Святослава" на території Очаківського та Березанського районів Миколаївської області на площі більше 35 тисяч гектарів.

До складу НПП включена частина Кінбурнського півострова та 25 тис. га акваторій Дніпро – Бузького лиману, Північно – Західної частини Чорного моря та Ягорлицької затоки.

Багатьох цікавить  походження назви НПП «Білобережжя Святослава».

Як пояснює один з ініціаторів створення національного парку З.О. Петрович- директор РЛП «Кінбурнська коса» - ця назва пов’язана із історичними подіями  Х століття.

В часи Київської Русі Кінбурнська коса та прилягаючі території мали словянську назву «Білобережжя». Без сумніву ця назва відповідала виду місцевості з моря, покритій білими, сяючими на сонці відкладами морських пісків та ракушці. Ця назва згадується в історичних Літописах та договорах які укладала Київська Русь з Візантією.

   

В 971 році Великий князь київський Святослав Хоробрий, після укладання миру з Візантією, повертався з Добруджі (Болгарія) на ладьях і досягнув восени порогів на Дніпрі. В зв’язку з загрозою від печенігів, що засіли в р-ні порогів він був змушений повернутись в Білобережжя і зимувати тут з 971 на 972 роки. Весною 972 року при переході порогів Святослав загинув від нападу печенігів.

В 2009 р., при підготовці указу Президента на створення національного природного парку на Кінбурнській косі та прилягаючих територіях, в пам'ять про історичну назву цієї території та зимівлю тут легендарного князя Святослава Хороброго і було запропоновано назвати парк «Білобережжя Святослава»

«Удачная рыбалка»

В середине ноября 2011 года запорожский рыбак поднял с 22-метровой глубины меч Х столетия - оружие удачно зацепилось за крючок спиннинга. Счастливчик прямиком понес находку в музей Национального заповедника "Хортица". Уже тогда специалисты наперебой говорили, что меч – не простой, а элитный, княжеский. Такой вывод сделали по насечке на рукояти, вылитой из медного сплава, серебра и золота.

- В 972 году князь Святослав Игоревич возвращался из военного похода на Балканы и оказался именно в этих местах, - уверен директор Национального заповедника "Хортица" Максим Остапенко. – Около порогов он попал в засаду, которую ему устроили печенеги, и погиб вместе со своей дружиной.

После уникальную находку передали в столицу, в Национальный реставрационный центр, где она пробыла чуть больше года. Восстановление обошлось в 60 тысяч гривен. Ведь меч, несколько сотен лет пролежавший в воде, "привести в чувство" было нелегко, тем более что в процессе реконструкции ученые обнаружили клеймо мастера. И понадобилось дополнительное время, чтобы расшифровать знаки.

- Святослав создал фундамент Киевской Руси. До этого момента точное место его гибели было неизвестно. Теперь же, имея меч и верхушку штандарта дружины Святослава, мы фактически обнаружили место последней битвы великого князя. Так что ценность этого меча очень и очень велика, - говорит Максим Остапенко.

Сейчас меч Святослава на "гастролях", как говорят специалисты заповедника. Его уже показали в Харькове и готовят выставку во Львове. Артефакт "отправили в путешествие", чтобы символически объединить нашу страну в столь сложные для нее времена, напомнив, как начиналась ее история.

По матеріалах Інтернет видань

Кстати
В Национальном заповеднике "Хортица" есть большое собрание якорей. Кроме экспонатов времен казачества, здесь находятся уникальные экземпляры из Византии - их также нашли на дне Днепра.