Мирські захребетники
Так назвав свою книгу про тварин, які живуть поряд та за рахунок людини професор зоології Модест Богданов у ХVIII ст. Цю назву він запозичив у народу, котрий так з гумором називав всіх «хто жує чужий хліб або взагалі живе за мирською спиною». До таких тварин відносяться всім відомі сірі пацюки та хатні миші.

Сірі пацюки з’явились на Землі в районі Азійського материка, де зараз знаходиться Велика Китайська рівнина. Звідси вони потрапили в Індію. З розвитком морської торгівлі з початку ХVI ст. сірі пацюки широко розселилися по портовим містам. З вантажами вони потрапили в глиб материків та майже повністю знищили аборигена – чорного пацюка.


Чорний пацюк

Історія розселення чорного пацюка дещо інша. Після закінчення льодовикового періоду в північній півкулі чорні пацюки розширили свій природний ареал далеко на захід, з’явившись на Чорноморському узбережжі. В V–IV ст. до нашої ери вони мешкали по всьому узбережжю Чорного моря в населених пунктах та природних біотопах. З Ольвії відомі палеозоологічні знахідки датовані І–VI ст. нашої ери. Пізніше чорні пацюки на річкових та морських судах розселялись по іншим місцинам. Завдяки чорному пацюку на Євразійському континенті в ХVI ст. бушувала епідемія чуми.

Таким чином, Європейська частина ареалу чорного пацюка сформувалась задовго до появи тут сірих пацюків. Скорочення ареалу чорного пацюка почалось в ХVIІІ ст. і пов’язане з витісненням його більшим за розміром та агресивнішим сірим пацюком.


Сірий пацюк

Сірі пацюки досягають довжини тіла біля 400 мм та ваги до 500 г. Самці більші за самиць. Вуха і хвіст лисі. У природних популяціях ці пацюки покриті грубим, коричневим хутром на спинній поверхні, яке зазвичай світлішає до сірого або коричневого. У неволі вони можуть бути коричневого, чорного або білого забарвлення.


Білий пацюк

Сірі пацюки – біляводний вид, що пристосувався до життя поряд з людиною. Живуть поодинці або колоніями. Між самцями існують ієрархічні відносини. Тварини легко розселяються, гарно себе почувають при температурі від - – 10 до - + 50 градусів та підвищеному рівні радіації. Пацюк може розвивати швидкість до 10 км на год, стрибати з місця на висоту понад 1 м та добре плаває.

Пацюки відрізняються розвиненими розумовими здібностями та високою плодючість, що дозволяє їм виживати. Вони можуть розмножуватися до 7 разів на рік. Дитинчата стають незалежними у період від 4 до 5 тижнів. Статева зрілість самиць настає в 3–4 місяці. Таким чином, пацюки розмножуються у сприятливих умовах в геометричній прогресії.

Пацюки всеїдні, але в їх раціоні обов’язковою є тваринна їжа. Сила з якою пацюки стискають щелепи – 4,8 т на 1 см. кв. площі.

Тривалість життя до 3 років, у природі звичайно менше.

Миша хатня – дрібна тваринка, перебування якої видає характерний запах. Палеозоологічні знахідки виду відомі з півночі Індії, півночі Африки та Передньої Азії. Пізніше тварини розселилися разом з людиною.


Миша хатня

Живуть миші переважно поблизу людини, але інколи і в природних біотопах. Тривалість життя миші до 4-ох років. У сприятливих умовах і можливості повноцінного живлення доросла самиця протягом року може вивести до 45 мишенят. За один виводок самиця народжує до семи мишенят. Народившись, мишенята живляться молоком матері. Згодом, самиця короткий час приносить мишам їжу, поки вони не стануть самостійними. Всеїдна.


Біла лабораторна миша

Яка ж роль цих гризунів у природі та житті людини. Безперечно, що від сірих пацюків та хатніх мишей люди мають великі збитки. Вони є переносниками хвороб небезпечних для людини.

Війна людей з пацюка та мишами триває вже понад тисячоліття, але в ній немає переможених і переможців. Раніше навіть існувала професія щуролова. Сірому пацюку та регулюванню його чисельності присвячено кілька наукових монографій та дисертаційні дослідження.

Завдяки лабораторним мишам та пацюкам зроблено багато наукових відкритій, в тому числі у медицині. Цих тваринок утримують як домашніх улюбленців.

Любителі домашніх пацюків започаткували 4 квітня «День щура», який відзначається з 2003 р. На сході ці тварини мають повагу, у буддійських храмах їх навіть підгодовують. В китайському календарі щуру присвячено цілий рік. В Україні на честь «Року щура» викарбовано монети.


Монети  на честь «Року Щура» 2008 р.


Монети  на честь «Року Щура» 2020 р.

У деяких давньоєгипетських містах щуру й миші поклонялися як священним тваринам.

Пацюки та миші слугують кормовою базою для хижих птахів, сов, хижих ссавців, полозів та інших тварин. В зоопарках вони слугують їжею для деяких  тварин. В окремих країнах щурів вживають у їжу. Також свого часу в Криму заготовляли хутро щурів.

Пацюк та миша є героями казок, фільмів, байок, легенд. Образ пацюків часто використовується у фільмах для посилення ефекту жаху. Але інколи образ пацюка буває позитивним, наприклад у мультфільмі «Рататуй».

Костянтин Редінов,
науковий співробітник РЛП «Кінбурнська коса»
та НПП «Білобережжя Святослава»