Еколого-освітній захід «Море повертає» в НПП «Білобережжя Святослава»
Щорічно 31 жовтня громадськість причорноморських країн відзначає Міжнародний день Чорного моря – свято, що започатковано в 1996 році урядовими організаціями Болгарії, Румунії, Росії, Туреччини, Грузії та України, які підписали «Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря». Необхідність у впровадженні плану виникла у зв'язку з небезпекою руйнування унікальних природних комплексів - як акваторій, так і прибережних ділянок моря. До різноманітних заходів з приводу відзначення цієї дати активісти громадських екологічних об’єднань, працівники заповідних установ залучають широке коле населення та молоді.

В рамках відзначенння цього свята працівники національного природного парку «Білобережжя Святослава», слухачі університету третього віку на території Кінбурнської коси взяли участь в еколого-освітньому заході «Море повертає». Під час нього начальник Березанської археологічної експедиції Олександр Смирнов передав знайдені під час морських експедицій в 2020 році цінні археологічні знахідки Захаровій Анжелі - директору Очаківського краєзнавчого музею ім О.В.Суворова. Серед переданих знахідок головною була основа колони ольвійського періоду.

Очаківський краєзнавчий музей восени цього року відзначає 20 річчя відновлення своєї діяльності і символічно, що початок роботи відбувся саме з залу античних знахідок очаківщини, Причорномор’я. Своєрідний подарунок до 20 річчя – поповнення експозиції цим дуже цікавим артефактом. Сама основа колони була знайдена на береговій лінії Кінбурнської стрілки випадково, звичайним відвідувачем парку, але ж ним вона була і збережена і не була втрачена для дослідження науковців та експозиції.

Учасники заходу таким чином привертають увагу громадськості, влади - в період захоплення пошуковими роботами чисельних власників достатньо ефективних приладів для цього (металодетекторів і т.д.) на вихід цієї діяльності із тіньового сектору і вироблення оптимального механізму взаємодії ентузіастів–пошуковців з науковими установами. Чому це пов’язано саме з Днем Чорного моря - тому що, як стверджують фахівці, період значних археологічних знахідок та досліджень переходить із суші на підводну поверхню акваторій.


Керівник підводної археологічної експедиції Смирнов О.І. передає корабельну чорнильницю

 
Керівник підводної археологічної експедиції Смирнов О.І. передає корабельну чорнильницю
 

А загалом ми всі повинні усвідомити, що дійсно наше Чорне море потребує постійного як вивчення та моніторингу, так і кропіткої праці по його збереженню, але дбайливим, уважним, небайдужим людям передає такі цінні предмети, як подяку і своєрідний сигнал, підказку із нашого дуже цікавого минулого.

Чаус Василь – начальник науково-дослідного
відділу НПП «Білобережжя Святослава»