«Таємниці Всесвіту»
12 квітня 2021 року в Україні відзначали День працівників ракетно-космічної галузі, а також Міжнародний день авіації і космонавтики. Це свято присвячене першому польоту людини в космос, який 12 квітня 1961 року о 9 годині 07 хв. на космічному кораблі «Восток» з космодрому «Байконур» вперше у світі здійснив 108 хвилинний орбітальний обліт Землі - Юрій Гагарін.

Канули в Лету й забулися роздуті величі, імена королів, історичні події, а прізвище Гагарін – вічне, бо людина з «із хлопчачою усмішкою та мужністю орла», яка здійснила найфантастичнішу й найсміливішу мрію людства  не забудеться ніколи.
Минуло з того часу 60 років. За цей період виросло не одне покоління мрійників, космонавтів, інженерів-конструкторів. Космос не переставав приваблювати людей своєю глибиною та загадковістю.

Перше в світі теоретичне обґрунтування можливості польоту в космос дав в кінці ХІХ ст. радянський вчений теоретик польського походження, засновник ракетобудування та сучасної космонавтики, педагог, письменник Костянтин Едуардович Ціолковський.

Микола Іванович Кибальчич - винахідник і революціонер-народник українського походження. Автор схеми першого у світі реактивного літального апарата. Проект космічного апарата надряпав на стіні тюремної камери. Був страчений за замах на імператора Олександра ІІ.

Сергій Павлович Корольов, житомирчанин з родини вчителів, радянський учений і конструктор у галузі ракетобудування й космонавтики, головний конструктор перших ракетоносіїв, штучних супутників Землі, пілотованих космічних кораблів, основоположник практичної космонавтики. Під його керівництвом 4 жовтня 1957 року стартонула космічна ера – був запущений перший штучний супутник Землі «Супутник 1».

Потім були Лайка – перша собака-космонавт, автоматичні міжпланетні станції «Луна-1», «Луна -2», подорожували 25 годин у космосі собачки Білка і Стрілка.

Українські вчені внесли величезний вклад в розвиток радянської космонавтики, що дозволило СРСР бути провідною космічною державою. Численні українські наукові установи, конструкторські бюро, промислові підприємства були причетні до багатьох найважливіших космічних перемог СРСР - від перших польотів в космос до створення і запуску космічного ракетного комплексу «Енергія-Буран». Роками українські інженери та спеціалісти входять у світову спільноту професіоналів, які запускають ракети, проводять наукові дослідження та впроваджують космічні технології у життя людей. Саме їх руками за роки незалежної України створено не один космічний апарат та носій, що були успішно використані при запуску із космодромів по всьому світу. «Січ-1», «Вега», «Антарес» та багато інших проєктів є гордістю української промисловості та науки.

На честь Всесвітнього дня авіації і космонавтики в Очаківській міській бібліотеці експонується книжковий перегляд «Таємниці Всесвіту», де представлені книги для читачів різних вікових категорій, книги 80-х і останніх років видання, література яка знайомить читачів про космос в цілому,  про життєвий шлях і наукову діяльність основоположників космонавтики, про досягнення у галузі космонавтики не тільки України, а й усієї світової спільноти. Кожен, хто цікавиться питаннями створення перших повітряних апаратів, польотів на кораблях-супутниках, відчуттями космонавтів за межами Землі, знайде відповіді в представлених книгах.


Книжковий перегляд на честь Дня космонавтики «Таємниці Всесвіту»

Цікаві факти про космос, як правило, привертають до себе читачів. Таємниці і загадки Всесвіту не можуть не хвилювати дитячу уяву. Що ж ховається там, високо-високо в небі? Чи є життя на інших планетах? Як багато часу потрібно, щоб дістатися до сусідньої галактики? Відповіді на ці питання хочеться отримати всім, незалежно від віку, статі чи, скажімо, соціального статусу.

Не стали винятком і наші юні читачі. Ще напередодні  Міжнародного дня авіації і космонавтики, в суботній день, 10 квітня з книгами, представленими на перегляді ознайомилися 10 юних читачів, четверо забажали взяти книги додому. Наша сама маленька трирічна читачка Тураш Ангеліночка, за допомогою мами та видання «Всесвіт. Міні енциклопедія», за декілька днів вивчила назви всіх планет Сонячної системи і здивувала бібліотекарів своєю ерудицією та пам’яттю.


Наймолодша читачка Тураш Ангеліна, допитлива, не по выку розумненька, виростає з книгою

Також увагу багатьох маленьких читачів привернуло яскраве видання Олега Завязкіна «Велика книжка. Космічні апарати».  Чокову Владиславу, ученицю 8-А кл. ЗОШ №1 зацікавила книга «Я твій син, Україно!» про першого космонавта нашої незалежної держави, генерал-майора авіації, льотчика-випробувача І-го класу, кандидата технічних наук Леоніда Каденюка. Він на борту американського корабля «Колумбія» «Шаттл» стартував 19 листопада 1997 року і пробув у космічному просторі 16 діб.

Барилко Лізу, ученицю 4-Б класу, одну з кращих читачок бібліотеки привабила книга Джайлса Сперроу «Дитяча енциклопедія космосу». Ця енциклопедія – унікальний шанс вирушити в подорож у найвіддаленіші куточки Всесвіту, розкрити таємниці темної матерії, довідатись якомога більше про інші світи, краще пізнати нашу ніби знайому, але таку загадкову Землю.

Барилко Ліза, 4-Б кл. ЗОШ №1 та її мама Барилко Олександра часті відвідувачки міської бібліотеки

Вперше відвідав бібліотеку і став її читачем учень 8-А класу Очаківської ЗОШ №4 Міщенко Даниїл. Його зацікавила книга Семена Уманського «Космічна Одіссея», автор розповідає про діяльність людини в космосі, про подорожі до планет Сонячної системи, найближчих зірок, а також про те, якими можуть бути літальні апарати космічного завтра, видання наповнене цікавими фактами і гарними картинками про космос.


Вперше в бібліотеці Міщенко Даніїл, ЗОШ №4 8-А кл.

Теплого квітневого суботнього дня відвідали бібліотеку братик з сестричкою Михайлик і Марійка Шеремети, виставка також привернула їх увагу.


Завжди разом до бібліотеки приходять учні ЗОШ №1, брат і сестра Шеремет Михайло 3-Б і Марія 5 кл.

Всі, хто хоче більше дізнатися про космос, освоєння космічного простору та відомих космонавтів, здійснити цікаві космічні книжкові подорожі можуть завітати до бібліотек та ознайомитися з відповідною літературою.


Вперше в бібліотеці чотирирічна читачка Іванющенко Віолетта, все для неї тут цікаве

Нехай Зірки та Книги вказують нашим читачам вірний шлях до успіху, а кожен день радує новими цікавими відкриттями.

Ганна Біла,
Завідувачка Очаківської міської бібліотеки