Сторінками пам’яті минулого
Гроші - пил,
Багатство - попіл,
Пам'ять – вічний капітал.

20 жовтня 2020 року для Очаківської міської бібліотеки день розпочався сонячно і радісно. Приводом для доброго настрою став черговий подарунок бібліотеці від Євгена Григоровича Горбурова – миколаївського історика, краєзнавця. Фонд краєзнавчих видань нашої бібліотеки поповнився новою унікальною книгою Є. Горбурова, Л. Левченко, Є. Беляєвої «Николаев в Восточной (Крымской) войне 1853-1856 гг.»

   

Декілька слів про дарувальника та співавтора нової книги.

Горбуров Є.Г. - член Національної Спілки краєзнавців України, лауреат Миколаївської обласної премії імені Миколи Аркаса, нагороджений орденом Данила Галицького, орденом «За заслуги» (Україна) ІІІ ст., нагрудним знаком «Відмінник освіти України», почесними грамотами Миколаївської державної адміністрації, медалями, почесною відзнакою Миколаївського міського голови «За заслуги перед м. Миколаєвом», відзнакою «Почесний краєзнавець України», кандидат історичних наук, доцент Миколаївського національного університету імені В.Сухомлинського.


Горбуров Євген Григорович

 
Горбуров Євген Григорович
 

Коло наукових інтересів краєзнавця: історія України, новітня історія України, Україна у Другій світовій війні, фалеристика, нумізматика та ін. Євген Григорович є автором 400 наукових та науково-популярних праць, зокрема 39 монографій, книг, підручників (написаних особисто і в співавторстві) в основному історико-краєзнавчого характеру, 5 з яких рекомендовані Міністерством освіти і науки як підручники для студентів і викладачів вищих навчальних закладів. Дослідив багато невідомих сторінок історії м. Миколаєва та Миколаївської області.

В рамках адаптивного карантину бібліотека не може ризикувати здоров’ям своїх читачів, тому і презентує подарунок автора на сторінках нашого любимого «Очаківського порталу».


Нова, яскрава книга, ще з відтінком типографської фарби, чекає всіх тих, хто цікавиться історією Миколаєва та Миколаївської області

В цій книзі публікуються раніше невідомі документи з фондів Державного архіву Миколаївської області про події, що відбувалися у Миколаєві в період Східної (Кримської війни) 1853 – 1856 р.р. Представлені фотографії нагород і артефактів, що стосуються історії того часу.

Миколаїв відіграв значну історичну роль під час Східної (Кримської) війни 1853-1856 років. Автори книги відомі дослідники і фахівці своєї справи: вже раніше згаданий історик, краєзнавець Євген Горбуров; доктор історичних наук, директор Державного архіву Миколаївської області Лариса Левченко; історик, незалежний дослідник Єкатерина Беляєва. В книзі, що вийшла друком у видавництві «Іліон» (директор Ганна Румянцева), тиражом 1000 примірників, вага видання 1 кг. 700 гр., поміщені 313 документів з фондів Державного архіву Миколаївської області, а саме: № 222 «Миколаївська міська дума», № 230 «Канцелярія Миколаївського військового губернатора», № 231 «Миколаївська міська поліція", № 265 «Очаківська митна застава», № 279 «Очаківська міська ратуша», № 324 «Миколаївське міщанське суспільство», № 479 «Пристав Московської частини поліції м Миколаїв», що поєднують події Східної (Кримської) війни 1853-1856 рр. з містом Миколаєвом. Ці документи були систематизовані та укомплектовані у12-ть тематичних розділів. На сторінці 340 XIII розділу читачу представлені Матеріали, свідоцтва сучасників про події в Миколаєві в роки Кримської війни, під № 314 розміщена «Статья Н.П.Глиновецкого «Письма из Очакова» - о событиях в Очакове и на Кинбурне. 30 ноября 1855 г.».

Видання забезпечене вступною статтею, епілогом, ілюстративним матеріалом та іменним покажчиком.

Авторами книги вперше вводяться в науковий обіг комплекс документів з історії Кримської війни з Державного архіву Миколаївської області, які будуть корисні історикам дослідникам з багатьох країн світу, краєзнавцям, викладачам і студентам, учителям і учням шкіл і всім тим, хто цікавиться історією Східної (Кримської) війни 1853-1856 рр.

В книзі опублікована репродукція одного із перших художніх зображень м. Миколаїв – картини графа Федора Толстого, талановитого художника. Це тільки початок дослідження цікавої теми. Євген Григорович стверджує, що у будь-якому завершенні є початок нової справи. Так і з цією книгою. Вона може дати поштовх подальшим дослідженням. Єкатерина Беляєва, уродженка Миколаєва, яка зараз живе у Росії, зробила чимало, аби синхронізувати документи із українських і російських архівів.

   

Протягом століття саме в Миколаєві зберігався архів Чорноморського флоту. За наказом Сталіна архів було переведено до м. Ленінград, але на щастя в Миколаївському обласному архіві зберіглося чимало документів, за якими сьогодні можливо відкрити невідому досі історію.

Завдяки невтомності Євгена Горбурова очаківські читачі мають можливість розширити свій кругозір та долучитися до історії рідного краю.  

Житков Володимир Григорович и бібліотекар Миронюк Валентина Олександрівна з новою книгою

 

Житков Володимир Григорович и бібліотекар Миронюк Валентина Олександрівна з новою книгою

 

Ганна Біла,
 завідувачка Очаківської міської бібліотеки.