Не піде у забуття подвиг молоді під Крутами
На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів-українців,
Славних молодих...
Павло Тичина, 1918

28 січня, напередодні календарної дати - Дня пам’яті Героїв Крут в Очаківській міській бібліотеці пройшла історико-патріотична година «Згадаймо юність, що горіла в Крутах». Учасниками заходу стали військовослужбовці строкової служби відділу прикордонної служби «Очаків» на чолі із військовим фельдшером Катериною Нестеренко.


Учасники заходу стали військовослужбовці строкової служби відділу прикордонної служби «Очаків»

Цю трагічну календарну дату навіть нагадала негода на вулицях міста, січень сік снігом та вітром у вікна бібліотеки, ніби нагадуючи про зимову історію 103 річної давнини, про легендарний бій та оборонців залізничної станції Крути.

Працівники бібліотеки Валентина Миронюк та Олена Солдатенко ознайомили молодих прикордонників з історичними подіями 1917-1921 рр. підкресливши значення їх у боротьбі українського народу за волю й незалежність нашої країни.


бібліотекарі Валентина Миронюк та Олена Солдатенко ознайомили відвідувачів з історичними подіями 1917-1921 рр.

Згадали про історичний бій, який відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, про загін із кількох сотень київських курсантів і козаків «Вільного козацтва» які впродовж п’яти годин захищали підступи до Києва від кількатисячного підрозділу російської Червоної гвардії на чолі з есером Михайлом Муравйовим. Опір українців дозволив затримати наступ російських сил на Київ. Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Один взвод студентів у сутінках втратив орієнтир і вийшов на залізничну станцію Крути, уже зайняту червоноармійцями. Юнаків полонили і жорстоко розстріляли.

Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла 27 загиблих студентів та гімназистів, наймолодшим з яких було 16 років. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.

В радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою замовчувалася, або обростала міфами і вигадками у вітчизняній історіографії.

В Україні цю знакову історичну дату почали відзначати лише з 2003 року. До речі, у 21 містах України (у наших сусідів Херсоні та Одесі), є вулиці, провулки та проїзди які носять найменування Героїв Крут.

Бібліотекарки презентували присутнім книги «Крути. Січень 1918 року» та «Героїка трагедії Крут», в яких представлено багато документальних матеріалів, досліджень, фотографій про страшні події 1918 року.

Всі разом переглянули відеофільм «Лист без конверта» з циклу «Невідома Україна», головна мета якого показати, що трагічна загибель студентського куреня стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. Подвиг українських юнаків, які своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України – навічно залишиться в історії як символ національної честі.


Слухачі із зацікавленістю слухали розповідь та переглянули відеофільм

Традиційно, після завершення заходу, військовослужбовці забажали сфотографуватися на пам'ять про зустріч, щоб після закінчення служби поділитися з рідними про культурні події під час строкової служби в м. Очакові. У знак подяки про дружбу з міською бібліотекою (це вже третя зустріч) хлопці і військовий фельдшер Катерина Нестеренко подарували нашому закладу гарний ілюстрований фото-календар «Південне регіональне управління дерприкордонслужби України» на 2021 рік. Попрощалися, з надією на нову цікаву зустріч.


Несподіваний, приємний і потрібний подарунок від учасників заходу

Завідувачка Очаківської міської бібліотеки Ганна Біла.
28.01.2021