Фінансово-економічні зміни в Збройних Силах України
Запропонований Кабінетом Міністрів бюджет України, який прийнятий в першому читанні Верховною Радою України, суттєво відрізняється від усіх бюджетів, які приймалися до 2020 року. В першу чергу це стосується фінансування Збройних Сил України, які отримають вдвічі більші асигнування (218,7 млрд. грн. проти 102 млрд. грн. в 2019 році), які плануються витратити на покращення соціальних стандартів військовослужбовців та суттєву модернізацію озброєння ЗСУ. Як повідомляють офіційні джерела Міністерства Оборони України, в першу чергу відбудеться суттєве підвищення грошового забезпечення усіх категорій військовослужбовців і в першу чергу тих, хто виконує завдання в зоні проведення ООС.

Крім того, у Головному управлінні персоналу Генерального штабу ЗС України опрацьована нова редакція законопроекту про подальше вдосконалення системи соціальних гарантій і пільг для резервістів і військовозобов’язаних. Зазначену редакцію законопроекту вже підписав начальник Генштабу ЗСУ, і наступного тижня вона буде направлена в Офіс Президента. Ухвалення цього закону підсилить мотивацію громадян України до служби у військовому резерві, поліпшить соціальні гарантії резервістам.

Зокрема пропонується виплачувати грошове забезпечення резервістам так само, як і військовослужбовцям, за дні виконання ними службових обов’язків, (на теперішній час резервісту за 30 днів проведення зборових заходів в підрозділах бойових частин виплачувалося в середньому 4000 грн., з 2020 року ця сума може в середньому становити 15000-20000 грн.), виплачувати одноразову грошову винагороду в розмірі місячної заробітної плати військовослужбовця при укладанні контракту на проходження служби в резерві. А ще — забезпечити гарантоване першочергове працевлаштування, безоплатну медичну допомогу у військово-медичних закладах як під час, так і після 25 років служби у військовому резерві, зарахування цього часу до військової пенсії з розрахунку три роки служби у військовому резерві за один рік служби й надання до десяти додаткових діб до щорічної відпустки.

Для роботодавців планується зниження податків на кожного резервіста, що працює, (зменшення єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з 22 до 8,41%) та звільнення фізичних осіб-підприємців, які служать у військовому резерві за контрактом, від сплати за себе єдиного внеску.

Схожий законопроект уже розглядала Верховна Рада, але його відкликали наприкінці минулого місяця. Сподіваємося, оновлений документ таки ухвалять. Адже чимало країн, маючи невелику армію, роблять ставку на підготовлений військовий резерв, який за потреби підсилює Збройні сили.

Наприклад, Швейцарія з населенням у 8,5 млн. осіб, за експертними оцінками, впродовж двох діб може мобілізувати понад 500 тисяч людей. Данія з населенням понад 5 млн. осіб спроможна мобілізувати близько 200 тисяч підготовлених бійців. Норвегія з населенням понад 4 млн. здатна поставити у стрій 400 тисяч. Армія Ізраїлю за рахунок резерву за добу з 200 тисяч осіб перетворюється на 800-тисячну армію добре навчених вояків.

Військовий комісар Очаківського РВК
полковник Г. Леурда